Robert Łaniewski, Prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego

 

iestety nie zawsze możliwe jest zapłacenie za wszystko bezgotówkowo i nawet najbardziej zagorzali „bezgotówkowcy” muszą posiadać przy sobie gotówkę albo znać adres najbliższego bankomatu lub punktu świadczącego usługi cashback.

Płatności bezgotówkowe w obszarze miejskim pozwalają mieszkańcom w sposób bezpieczny regulować swoje zobowiązania. W zasadzie dziś, konsument z większego lub średniego miasta znajdzie bez większego kłopotu punkt przyjmujący płatności bezgotówkowe. Gorzej jest w mniejszych miejscowościach i w przypadku chęci zapłacenia za specyficzne produkty lub usługi. Najbardziej aktualnym dziś przykładem są płatności za usługi związane z samorządami i administracją publiczną. Na szczęście również tutaj coraz częściej widać zmiany – realizowany pod patronatem Ministerstwa Rozwoju program terminalizacji urzędów przynosi już zauważalne efekty, w postaci blisko tysiąca zainstalowanych urządzeń płatniczych. Na początku 2018 roku terminale płatnicze pojawią się przy patrolach policji drogowej, umożliwiając płatność instrumentem bezgotówkowym za mandat związany z przekroczeniem przepisów drogowych. Czekamy na odpowiednie przepisy, które pozwolą bezgotówkowym instrumentem płatniczym opłacić też podatki i inne świadczenia na rzecz państwa, w tym opłaty notarialne.

Kilka polskich miast wdrożyło już programy płatności bezgotówkowych za transport publiczny. Warto, aby samorządy starały się współpracować w tym obszarze, tworząc jednolite standardy, które pozwolą w przyszłości skorzystać z takich rozwiązań również przez mniejsze ośrodki. Karta płatnicza, jako bilet na jednorazowy przejazd, to początek zmian – w kolejnym kroku możliwe będzie dopasowanie kosztów przejazdu do faktycznie pokonanej trasy, w formule tak zwanego „check in check out”, pozwalającego podróżnemu zarejestrować przy pomocy bezgotówkowego instrumentu płatniczego początek i koniec swojej podróży. Takie rozwiązania działają z powodzeniem już na świecie, skutecznie zmniejszając koszty podróży, ale jednocześnie dostarczając bardzo wielu cennych informacji organizatorom transportu publicznego.

Karta płatnicza może też być biletem na masowe imprezy sportowe, kulturalne, rekreacyjne. Opłacenie wstępu bez użycia gotówki pozwoli przypisać wejściówkę do danego instrumentu bezgotówkowego i potwierdzić to przy wejściu na imprezę. Zapewni to zarówno wygodę mieszkańcom, jak i pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo transakcji i samej imprezy – kupujący nie będą już całkowicie anonimowi. Utrata anonimowości jest często podnoszonym argumentem przeciwko rozpowszechnianiu płatności bezgotówkowych. Jednak w czasach, gdy nasze zachowanie obserwowane jest przez tysiące kamer potrafiących rozpoznać człowieka, a obywatele bez większych wątpliwości dzielą się z Internetem swoją prywatnością, ryzyko utraty anonimowości związane z korzystaniem z kart płatniczych w zasadzie nie występuje a daje szansę na dodatkowe, ciekawe usługi i pozwala zdecydowanie łatwiej składać reklamacje za wady zakupionego produktu czy usługi oraz szybciej uzyskać zwrot wydanych środków, jeżeli reklamacja jest uzasadniona.