Wystarczy wspomnieć  o mniejszych firmach z branży budowlanej, remontowej, leśniczej, hydraulicznej czy meblarskiej, które często wybierają małe samochody dostawcze, by ich pracownicy mogli łatwiej poruszać się po dużych miastach. Samochód dostawczy dla małych przedsiębiorców z wyżej wymienionych branż powinien być wytrzymały, praktyczny i niezawodny oraz posiadać obszerną przestrzeń ładunkową. Powinien również bezpieczne przewozić długie ładunki – rury, drabinę oraz inne przedmioty do min. 3 m długości.

Podczas wyboru małego auta dostawczego zwróćmy uwagę na zużycie paliwa. Na rynku dostępne są modele, które pozwalają na uzyskanie spalania na poziomie zaledwie 3.9 l/100 km przy emisji CO₂ w wysokości 109g/km.

Zaawansowane technologie to kolejna kwestia, której nie możemy pominąć – zapewniają rozrywkę, bezpieczeństwo i łączność ze światem. Na rynku dostępne są m.in. systemy pozwalające na wykonywanie oraz odbieranie połączeń telefonicznych za pomocą prostych poleceń głosowych oraz rozwiązania zapobiegające kolizjom przy małych prędkościach w miastach.

Przy podejmowaniu decyzji zakupowej sprawdźmy, czy do auta możemy zabrać ze sobą wszystko to, czego potrzebujemy – pracowników, materiały i sprzęt. Bardzo dobrym rozwiązaniem w małych autach dostawczych jest podwójny fotel pasażera, który pozwoli nam zabrać dodatkową osobę.

Jeżeli dodatkowo mały samochód dostawczy jest zwrotny i sprytnie porusza się w infrastrukturze miejskiej, wówczas decyzja zakupowa może być tylko jedna.

W dzisiejszych czasach rynek motoryzacji jest bardzo szeroki i możliwości wyboru mamy wiele. Zakup auta nie wydaje się jednak taką prostą sprawą, jest za to czymś bardzo przyjemnym, zwłaszcza gdy uda nam się kupić auto, które idealnie spełni założenia prowadzonego biznesu.