To za jego pośrednictwem do wszystkich organów dostarczany jest tlen i pożywienie. Dzięki niemu organizm może się rozwijać i normalnie funkcjonować. Bez niego zaś życie zamiera. Podobnie w przypadku infrastruktury transportowej, która umożliwia przemieszczanie się ludzi i towarów oraz dystrybucję wszelkich wytwarzanych i przetwarzanych dóbr.

Zgodnie z najnowszymi danymi GUS w 2015 roku w Polsce przetransportowano ponad 1,8 mln ton towarów, z czego aż 1,5 mln ton za pomocą pojazdów samochodowych. Oznacza to, że przy użyciu infrastruktury drogowej transportowane było ponad 80 proc. towarów. Także przewozy pasażerskie zdominowane są przez pojazdy samochodowe i stanowią ponad 70 proc. wszystkich przewozów. Z danych tych jasno wynika, że infrastruktura drogowa w naszym kraju pełni rolę niebagatelną.

O tym jak silnie jakość i dostępność infrastruktury drogowej wpływa na atrakcyjność regionów świetnie świadczy przykład regionu łódzkiego. W położonym 20km od centrum Łodzi Strykowie krzyżują się Autostrady A1 i A2, czyli dwa z trzech najważniejszych szlaków drogowych w Polsce, które docelowo łączyć mają północ z południem i zachód ze wschodem kraju oraz są częścią europejskich szlaków Gdańsk-Wiedeń i Berlin-Moskwa. Jeszcze w pierwszej połowie lat dwutysięcznych bezrobocie w Strykowie wynosiło kilkanaście procent, a miasto nie wyróżniało się niczym szczególnym na tle innych. W 2014 roku stopa bezrobocia spadła do poziomu 5 proc., a na terenie gminy pojawiły się dziesiątki firm, które doceniły bliskość wysokiej jakości infrastruktury drogowej.

W dobie złożonych łańcuchów dostaw w procesie produkcyjnym o przewadze konkurencyjnej producentów często decyduje to jak szybko i tanio są w stanie transportować surowce i półprodukty do swoich zakładów oraz jak sprawnie są w stanie dystrybuować swoje produkty. Przedsiębiorcy poszukują więc pod swoje inwestycje miejsc, które gwarantują dobry dostęp do infrastruktury drogowej.

Jakość i dostępność tej infrastruktury jest ważna także dla pracowników, którzy często, szczególnie w sektorze produkcyjnym, mieszkają w znacznym oddaleniu od swoich zakładów pracy. Możliwość szybkiego dojazdu, a także komfort i bezpieczeństwo pobliskiej infrastruktury drogowej znacznie podnoszą atrakcyjność pracodawcy, co jest szczególnie istotne dziś, kiedy bezrobocie jest relatywnie niskie, a rynek pracy staje się rynkiem pracownika.

Ludzkie osiedla od zawsze rozwijały się wzdłuż szlaków transportowych i nic nie zapowiada, żeby ta sytuacja miała się zmienić. W dobrze pojętym interesie miast i regionów jest posiadanie nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej, która z jednej strony przyciąga inwestorów, ale z drugiej gwarantuje dostęp do okolicznych pracowników, co pozytywnie wpływa na lokalną ekonomię.

Wracając do przykładu Strykowa przed uruchomieniem węzła autostradowego budżet gminy nie przekraczał 15 mln złotych. W 2016 roku wynosi już prawie 60 mln, a zgodnie z wieloletnim planem budżetowym w 2023 roku przekroczy 72 mln złotych.